Ekologické a recyklovatelné základy

16.05.2018
Po dlouhém čekání na změnu územního plánu jsme mohli konečně začít kutat do země. Rozhodl jsem se nejdříve postavit navrženou dílnu, tak aby mohla zároveň sloužit jako zázemí stavby našeho rodinného domu. Jelikož je celý pozemek ve svahu, nechal jsem si vykopat bagrem zářez pro dílnu a také jsem si nechal skrýt ornici v místě budoucí příjezdové cesty.

Pro dílnu stejný konstrukční systém jako pro rodinný dům, tak, abych si vše prakticky vyzkoušel a na domě šlo vše už jako po másle. Konstrukce bude ze dřeva a následně bude vyplněna slámou. Tyto přírodní materiály se musí řádně ochránit proti působení vody v podobě deště, ale také vlhkosti ze země.

Před prováděním základů jsem ještě uložil do země trubky a chráničky pro budoucí instalace a uložil z části drenáž A hurá na základy. Po vzoru jiných přírodních stavitelů jsem se rozhodl založit dílnu na "nabíjených starých pneumatikách". Pneumatiky jsou trošku diskutabilní pojem v přírodním stavitelství, ale nemělo by se z nich po dobu jejich celé životnosti nic uvolňovat.

Vyrovnal jsem podloží a na místo, kde budou pneumatiky jsem položil geotextýlii, aby se výplň pneumatik nemíchala s hlínou. Vybral jsem pneumatiky zhruba stejné výšky a uložil jednu vedle druhé po celém obvodu dílny. A co teď? Čím je vyplnit? Běžně se dusají hlínou, tak aby byly tvrdé jako beton. Měl jsem však strach, že hlína bude středem pneumatiky táhnout vlhkost. Proto jsem zvolil mnou vymyšlený způsob kombinace štěrku a pěnoskla. Nevím zatím o tom, že by tento způsob někdo použil a jestli je správný, to ukáže čas.

Co je však ono pěnosklo? Vypadá to jako šedé kamenivo, které je však hodně lehké a křehké a je vyrobeno speciálnímy postupy z recyklovaných flašek od piva, vína a jiných tekutých pochutin. Má tu výhodu, že tepelně izoluje, nenasákává vodou a je ekologické. Je to jen napěněné sklo, bez žádných příměsí.

Nejdříve jsem polovinu pneumatiky vyplnil štěrkem, který jsem ani moc nehutnil. A pak jsem do horní poloviny výšky pneumatiky nasypal a nahutnil pěnosklo tak jak to co nejvíc šlo. Pěnosklo se hutnilo dost špatně, protože je lehké a křehké, ale počítám s tím, že váha se rovnoměrně na pěnosklo roznese a nebude díky pneumatikám nikde do stran ujíždět. Takto vznikl základový obvod dílny z vyplněných pneumatik, které jsem ještě přiklopil OSB deskou. OSB desku jsem obyčejnými vruty do dřeva přivrtal k pneumatikám. Pak jsem ještě raději položil akátovou fošnu na OSB desky. To kdyby se náhodou na OSB desku časem dostala nějaké vlhkost a shnila by. Akát vydrží ve vlhku mnohem mnohem déle, prej až 40let. A základ je hotov Hurááá.